Ultramaratonec

25.01.2021

Autor knihy: Charlie Engle - Charlie Engle? Člověk jehož osud by vydal na několik příběhů. Úspěšný podnikatel, závislák na drogách, otec od rodiny, dobrodruh na ultra tratích a trestanec. Kniha o tom, že dno je od toho, aby jsi se odrazil. A také o tom, že žádná výzva není dost velká.

V běhání našel svůj talent a svoji novou závislost. Tu původní, skutečnou na kokainu a alkoholu tak zvládl překonat. A právě možná i díky běhání. Nespokojil se s pár kilometry týdně. Svůj první maraton absolvoval ještě ve stavu drogového opojení po dvou hodinovém spánku. Jiní se chystají měsíce, on se prostě postavil na start. Jak objevil svoji lásku v ultra? V Austrálii se přihlásil na běžecký závod. Jen si v kilometáži závodu nevšiml té nuly navíc. No ale když už tam byl tak to přece nevzdá. A nevzdal.

Pouze běhání mu však nestačilo. Novým imulzem do života byly závody typu "přežití". Ať už v Ekvádoru, na Borneu, v Tibetu... Délka se už nepočítala v desítkách, ale ve stovkách kilometrů.

Co dál? Stovky se změnily v tisíce. Největším projektem byl přeběh Sahary o délce přes 7 000 km. Zvládl to za 111 dní. Natočil film a producentem nebyl nikdo menší než Matt Damon. Bylo to však ve chvíli, kdy v Americe splaskla realitní bublina. Charlie podnikal v realitách a "vytáhl" si černého petra. Přes veškerou podporu se pobytu ve vězení nevyhnul. Nezlomilo ho to a i tam si našel svůj smysl života.


Hodnocení:


Ukázka z knihy:

I remembered the desert light: russet at dawn, lavender at dusk. I thought about winding my way up Mount Whitney, knowing that with every S-curve, the torturous climb was closer to being done. And I remembered the pain. I ached for that exquisite, illuminating pain now, the kind that exposes who you really are -and asks you who you want to be.


Anotace:

Strhující příběh muže, který se běháním dostal z drogové závislosti a jako první přeběhl Saharu. Kvůli drogám se postupně propadl až na dno společnosti a zdálo se, že tragický konec je neodvratný. Pak mu do života náhle vstoupila jiná vášeň. Vášeň, která mu zachránila život - běhání. Dokázal mnohé a dostal se mezi světovou špičku extrémních běžců, běhal nejtěžší světové závody a jako první přeběhl se dvěma kolegy Saharu.

Ale ani pak se jeho život neubíral klidně a přišel další zvrat - vězení. Naštěstí tu bylo ale běhání, které mu pomohlo překonat i nespravedlivý trest. V této knize vypráví svůj vlastní životní příběh, příběh muže, který svou neuvěřitelnou vůlí a díky pomoci dobrých přátel a rodiny dokázal to, co se na počátku zdálo nemožné. "... Ultrák. Nemohli ani tušit, jak mi ta přezdívka sedí. Běhal jsem celý svůj život, abych něco zjistil a něčeho jiného se zase zbavil. Běhání mi pomohlo překonat desetiletou závislost na kokainu a přes dvacet let mě udrželo střízlivého. Běhání mi zachránilo život - a potom mi dalo život nový."

CHARLIE ENGLE je světově proslulý ultramaratonský běžec, který vyhrál některé z nejnáročnějších vytrvalostních závodů na světě, nebo se umístil na předních příčkách. V roce 2007 Matt Damon produkoval a vyprávěl film Přeběhnout Saharu - příběh o tom, jak se Engleovi a jeho týmu jako prvním úspěšně podařilo zdolat 7 240 kilometrů napříč Saharou.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

příspěvek 25 Kč
příspěvek 25 Kč