Přeskočit na obsah

Run forever

Amby Burfoot – Náhoda tomu chtěla, abych narazil na podcast ze série Run to the TOP, ve kterém byl hostem právě Amby Burfoot (*1946). Tohle jméno jsem neznal, ale zaujal mě popis epizody. Vítěz Boston maratonu z roku 1968 vypráví o tom, jak se změnil běžecký svět za posledních šedesát let jeho běžecké kariéry. Proč věří, že mozek je nejdůležitější součástí běžcova těla a jak to udělat, aby člověk mohl běhat “forever”. Hodinové povídání uteklo tak rychle jako cesta po D1 z Olomouce do Ostravy. Tam už jsem věděl, že kupuji další knihu. Knihu Run forever.

Run forever - book reviews

Proč si koupit knihu od autora, který byl v nejlepší formě v roce, kdy Československo čekalo na sovětské tanky? Nejsou to již zažloutlé papíry minulosti? Nejsou. Kniha vyšla v roce 2018, takže kromě vzpomínek na minulost pokrývá také otázky současnosti. Cílem a posláním této knihy je přinést “návod” na to, aby jsme mohli běhat co nejdéle. Padesát let po svém vítězství se Amby opět postavil na start Boston maratonu. Do cíle doběhl ve svých 71 letech v čase 4:53:22 hod (osobní rekord je 2:14:28 hod). Kdo jiný by měl takovou knihu napsat? Sám autor uvádí: “Zatímco nikdo z nás nemůže s jistotou prokázat, že nám běhání přidá další léta do našeho života, není pochyb o tom, že běhání přidá život do našich let.” 

Neméně důležitým důvodem proč  sáhnout po této knize je fakt, že Burfoot působil od roku 1978 jako novinář a pro Runner´s World. Byl tak u všeho důležité a jak sám píše, mluvil se stovkami slavných běžců – Meb KeflezighiDeena Kastor,… ale hlavně má zkušenost a ví jak psát. Známější dílem autora je však kniha First Ladies of Running: 22 Inspiring Profiles of the Rebels, Rulebreakers, and Visionaries Who Changed the Sport Forever. Byl to právě konec šedesátých let, kdy se na trati Boston maratonu začaly objevovat první ženy. Není divu, že i tohle Ambyho inspirovalo. Jen pro zajímavost, tou první a neoficiální byla Bobbi Gibb, která v roce 1966 vyskočila ze křoví a připojila se tak k ostatním mužům. Přestože běhala v tu dobu až 50 kilometrů za den, žádost o oficiální start jí byla zamítnuta. Ženy nejsou na maraton stavěné, alespoň tak znělo oficiální vyjádření. Lenka Kubková by ve své knize World Marathon Majors, určitě nesouhlasila. 

bobby gibb
Po letech – Bobby Gibb a Amy Burfoot

Tou první oficiální běžkyní tak byla o rok později Kathrine Switzer, která doběhla až hodinu po Bobbi. Přesto si jí svět pamatuje více, i díky této ikonické fotografii. Zajímavostí je, že pochází z města Syracuse, které se stalo novým domovem pro Lopeze Lomonga – súdánského uprchlíka, který to dotáhl až na olympijádu.

kathrine schitzer
Kathrine Switzer

Zpět však k Ambymu. Kniha nemůže začít jinak než vzpomínkou na ranné léta. Velmi silné je ovlivnění svým trenérem, kterým byl známý John J. Kelley. I on vyhrál Boston v roce 1957. V knize je popisován jako obrovská osobnost, zejména i po lidské stránce. Ambyho ovlivnil nejen sportovně, ale i životním stylem. I z něj se stal v sedmnácti letech vegetarián.  Dočteme se i další zajímavosti, třeba o tom jak probíhali ranné výzkumy dopadů hydratace na výkon běžce. Byla to doba, kdy se Boston maraton  běhal bez občerstvovacích stanic. Amby byl pokusným králíkem v jednom takovém projektu.  Je lepší běžet bez vody, s vodou nebo s novinkou roku 1968 a dnes nejprodávanější značkou sportovních pití Gatorade?  Výsledek překvapí i po letech.

amy v cili boston maraton
Amby Burtoof v cíli Boston maratonu

Kniha se skládá z šesti hlavních kapitol. Ta první přináší informace a doporučení k  tomu jak vůbec začít. Upozorňuje na nejčastější problémy začátečníků. Neběhat rychle a nesledovat vzdálenost, ale čas pohybu. Jaké jsou další běžecké návyky a zlozvyky? Proč neběhat ze začátku se sluchátky? Co jíst po výkonu? Nemůže chybět ani sekce o tom, jaké vybavení je potřeba. Amby tady přímo varuje před závěry z knihy Zrozeni k běhu – minimalistická bota není opravdu tou nejlepší do začátku. Druhá kapitola se věnuje stravovacím návykům. Jaké nápoje vybírat? Co čaj a káva? Probiotika, vitamíny a doplňky stravy, vegetariánství a veganství. Kdy a co jíst? Dočteme se ve dvanácti podkapitolách.

Třetí část knihy je věnována tomu, jak postupně navyšovat objemy. Přestože končí dvěma tréninkovými plány na půl maraton a maraton, najdeme zde více obecných rad než plánů jak daleko a rychle běhat. Přesto jedna zajímavá věc i konkrétního charakteru – Yasso800 (pojmenovaná po kolegovi jménem Bart Yasso).  Cílíš např. na maraton v čase 3:10 hod? Zkus zaběhnout 800m za 3:10 min, a to 10x po sobě a mezi jednotlivými běhy dej 3:10 min chůze na vydýchání. Pokud to zvládneš, zvládneš i maraton za 3:10 hod. Příliš logiky to v sobě nemá, ale údajně to poměrně velice přesně odpovídá realitě. 

po 50 letech boston maraton
V cíli Boston maratonu po 50 letech

Čtvrté kapitole by se chtěl raději každý běžec vyhnout. Zranění. Puchýře, kolena, achilovky,… ale také např. skryté nebezpečí prášků proti bolesti.  Kdo zažil zná, kdo nezažil pozná. I tady se najdou praktické poznatky. Existuje např. skupina antibiotik na bázi fluoroquinolonu, které můžou způsobit zánět achilovky. Seznam léčiv, které tuto látku obsahují je uveden zde. Je možné vůbec předejít uvedeným zraněním? Těžko říci, určitě pomůže nezapomenout na procvičení a “zahřátí” před během.

Na pátou kapitolu a téma “Jak běhat rychleji” navazuje poslední o tom “Jak běhat napořád“. Sám autor má za sebou přes šedesát let v běžeckém pohybu a naběhal více než 160 000 km. Není idealistou a ví, že název knihy nelze vždy naplnit. Přesto nás v závěru knihy seznámí s jedním lékařem, který měl v 82 letech prokazatelně naběháno přes 400 000 km. Když byl mladší, srazilo ho auto, takže si pořídil domů běžecký pás a posledních dvacet let běhal uvnitř. Když oslavil 86 let, měl úraz i na trenažéru. Pochopil, že doběhal. Další den si koupil lehokolo a začal jezdit. Nezastavil. Zůstal v pohybu. A to je asi hlavní poslání této knihy. Ať se to podaří i Tobě.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

When I was in my twenties and early thirties, running more than 100 miles a week, I did nothing but run. I wanted every minute and every hour to deliver the maximum possible training. I should have gotten smarter when I dramatically reduced my running at age thirty-five, but I didn’t. It wasn’t until retirement age that I mustered the gumption and determination to head to a gym awash in strength-building equipment. I had no idea how to use the weights and machines. I simply hadn’t paid any attention for the previous forty years.

I set no muscle-head records. But I stuck with my new gym program and slowly-very slowly- worked out how to do various strength exercises. At first I couldn’t help but ask myself, “How many miles is this worth in my training log?” I soon evolved into guilt-free strength training.

My new routine didn’t produce any miraculous results. My weight didn’t change, I didn’t have to buy larger shirts, and my wife didn’t swoon. But after just a few weeks, I actually began to enjoy my trips to the gym, especially the new variety in my weekly workout routine. This was enough to keep me going.


Informace o knize:

VydavatelstvíCenter Street
Rok vydání2018
Počet stran256
JazykAnglicky

Anotace:

Everyone learns how to run at an early age. It’s naturally wired into your body. Yet in recent years, running has become complicated by trendy gadgets and doctrine. With a Boston Marathon win and over 100,000 miles run on his resume, Amby Burfoot steers the sport back to its simple roots in Run Forever. From a warm and welcoming perspective, Burfoot provides clear, actionable guidance to runners of every age and ability level.

Whether you are a beginner runner or experienced marathoner, Run Forever will show you how to motivate yourself, avoid injuries, increase speed and endurance, and reach your goals. Best of all, you’ll enjoy optimal health throughout your life.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc