Poprvé na bedně, která vlastně nebyla

30.08.2017

BĚH ZOO OSTRAVA PRO LANGURY je již druhý ročník charitativního běhu v ostravské zoologické zahradě. Zároveň je to první závod, kdy se mi podařilo se probojovat na bednu. Až na to, že stupně vítězů nebyly k dispozici.

První ročník se běžel v roce 2016 jako Běh pro kukang. Ve druhém ročníku se běželo pro langury. Závodů se i s doprovodem zúčastnilo více něž 1000 lidí. Již od 15 hodin se sešli zájemci před hlavní budovou, aby se zaregistrovali k charitativnímu Běhu Zoo Ostrava pro langury a mohli si tak vyzvednout startovní balíček včetně modrého trika s logem.

Langur indočínský patří mezi 25 nejohroženějších primátů světa. Jeho populace klesla ve světě za 35 let o 80 procent. Podle ochranářů a přírodovědců se posledních asi 200 kusů nachází na severu Vietnamu.

"Je to již druhý ročník, který i letos pořádáme s atletických klubem SSK Vítkovice v čele s Oldřichem Zvolánkem. V loňském roce jsme vyzkoušeli pilotní projekt, jestli jsme vůbec schopni uspořádat charitativní běh v areálu zoologické zahrady. Byl to vyloženě pokus. Nevěděli jsme, do čeho jdeme. Počet běžců jsme limitovali na 800 a startovní čísla byla rázem vyprodaná. Tak se to podařilo. Pro záchranný projekt na Sumatře pro opice kukang jsme poslali přes 108 tisíc korun," informoval ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.

"V letošním roce jsme vybrali kriticky ohrožený druh primáta langura indočínského, kterých na severu Vietnamu žije pouhých 200 kusů. Tentokrát jsme se rozhodli pro maximální číslo 1200 běžců. Jsem přesvědčen, že se účast podařila a my budeme moci, díky zájmu lidí, do ochranného programu nějaké peníze poslat. Z výtěžku ze startovného jde 80 procent na projekt a 20 procent pro Zoo Ostrava," dodal Petr Čolas.

Přesně v 18.00 hodin ředitel zoo odstartoval první kategorii - běh dětí na 480 metrů. Na trať vyběhlo 150 zájemců. Jako první se v cíli objevil Albert Jaskula, který trať zaběhl za 1:44 minuty. Nejrychlejší děvče Hana Kousalová, do cíle doběhla za 2 minuty.

V 18.15 se na startu seřadilo 330 zájemců o běh na 2,5 km náročného kopcovitého okruhu. Přestože pořadatelé říkali, že se jedná o charitativní běh, tedy může se i jít, po odstartování to nikomu nedalo a vydali se svižně k cíli. Závodníci kromě krásných medailí nedostávali žádné věcné ceny a diplomy za umístění.

Běh na 5 km, tedy dva 2,5kilometrové okruhy, absolvovalo 498 zájemců v modrých tričkách, kterými dávali najevo, že i oni přispějí svým malým dílem k záchraně langura indočínského. Běžel jsem naplno. Kdo zná ostravskou ZOO, tak ví, že rovinek v ní moc nenajde. Běželo se buď z kopce nebo dokopce. Přesto se zadařilo a doběhl jsem v čase 21:11 na třetím místě.

Padl jsem na trávu a čekal, až se tep vrátí do normálních, životaschopných, hodnot. Průměrné tempo závodu jsem měl 4:18 min/km, a průměrný tep 178 bpm. To vše při nastoupaných 84 metrech. Nejrychlejší výkon roku 2017. Zavládlo nadšení. Začal jsem si utíral spocené čelo a vlastně všechno v očekávání vyhlášení výsledků. Pak jsem si nějak uvědomil, že se jedná o nesoutěžní běh, a že nejde o to vyhrát, ale zúčastnit se. Bedna se tedy nekonala. Škoda.


Výsledky:

Muži: 1. Petr Pospíšil - 20:20, 2. Petr Ivánek - 20:55, 3. David Bibrlík - 21:11.

Ženy: Kristýna Šotková - 23:06, 2. Inge Galiová - 24:51, 3. Shelby Flowers - 24:55.

V přírodním amfitéátru ve 20 hodin zahájili pořadatelé tombolu. Vylosovaní si odnesli kvalitní ceny v podobě věcných cen, ale i poukázek na kurz fotografování nebo romantický pobyt v hotelu přes noc pro dvě osoby.Já jsem si odnesl dobrý pocit z třetího místa. Téměř nejlepší cena :o)