Najdu odvahu

12.05.2021

Autor knihy: Lenka Vacvalová - Kdo se nebojí sociálních sítí tak asi nemůže neznat tuto sympatickou Slovenku. Těžko říci jak by "titulovala" sama sebe. Herečka? Moderátorka? Běžkyně? Po přečtení knihy, bych si tipl označení "Žena, která našla odvahu do života". 

Poprvé jsem se s autorkou "setkal" prostřednictvím You Tube videí. To první mělo název Juice it run - #7za7 (mrkni níže). Lenka si tehdy dala výzvu vyběhnout 7 vrcholů v Dolomitech za 7 dní. Z toho co jsem viděl mě spadla brada. Co vše je možné zvládnout. A stačí "jediné". Chtít. "No jo" řekl jsem si. Herečka. Má tam sebou celý televizní tým, support za kamerou, stan v kempu jen na okrasu. Kdo ví jak to celé je. Z jejích dalších videí i z výsledků různých ultra závodů a osobních projektů jsem pochopil, že to není je pěkná běhající tvář se zmáknutým PR. 

Kniha Najdu odvahu má podtitul 770km po trase hrdinů SNP. Tato dálková trasa se táhne z Dukelského průsmyku na SV Slovenska až na Devínský hrad u Bratislavy. Trasu zvládla Lenka za šestnáct dní. Při celkovém převýšení přes 30 km byl její denní výkon 48 km. Mnohdy v počasí, kdy by psa nevyhnal. Cesta je značena červenou turistickou značkou a tato "červená nit" se táhne celou knihou. 

Nečekej však cestopis ani deníkové zápisky, které by popsali tuto dlouhou cestu. Čekej příběhy. Příběhy, které se dovedou vrýt pod kůži. Času na přemýšlení měla Lenka více než dost. Nebyla však sama. Běh pojala také jako podporu onkologicky nemocných dětí a své "fanoušky" vyzvala k adoptování jejich kilometrů. Díky GPS trackeru jí mohli sledovat na dálku od počítače nebo se k ní mohli připojit na trati. Mnozí tak udělali. Ne vždy potkali takovou Lenku, kterou znali ze sociálních sítí. Ultra člověka změní, odhalí ho na úplnou dřeň. Povaha člověka se pak mění rychleji než počasí na slovenských horách. I tohoto si Lenka všímá ve své knize. 

Nejednou popisuje situaci, kdy by byla na trase nejraději sama, ale přesto běží i s ostatními. Nešlo odmítnout. Lidé už na ni čekali na smluveným místech.   Mnohdy se ukáže, že to bylo správné rozhodnutí společně vyběhnout. Že díky své momentální uzavřenosti k životu by byla ochuzena o mnohé příběhy, které jí tito "neznámí" odhalili. A tohle dává i do širší paralely k životu samotnému. Mnohdy se bojíme toho vystoupit z komfortní zóny, udělat krok kupředu, odhodit své strachy a najít v sobě odvahu ke změně. Život nám to udělá určitě bohatší. Díky pohledům do minulosti nám to Lenka ukazuje na svém životě. Na rozhodnutích, které udělala - mnohdy pocitově, ale budoucnost ukázala, že správně. Zmíní se i o svém tři roky starém projektu #7za7 o kterém píši výše. Stan tam opravdu nebyl na okrasu, televizní štáb nebyl za kamerou a její "osobní support" Honza Poláček ještě chyběl v jejím životě.

Kniha končí doběhnutím na Devínský hrad. Tam už ji čekají ti nejvěrnější a také slovenský kroj, který měla připravený. Speciální chvíli je potřeba zvěčnit speciální událostí. Alespoň tohle ji na srdce klade její mamka, která nemohla chybět.

Úplně poslední strany knihy vlastně patří několika běžeckým trasám, které Lenka označuje jako "Traily mého srdce". Proběhneme se s ní třeba přes Vysoké Tatry, Českosaské Švýcarsko, Svatojánské proudy,...  Pro inspiraci ideální, přesto mě to do koncepce celé knihy příliš nezapadá. Osobně bych ocenil těch pár stran navíc věnovat příběhům lidí, které Lenka na trase potká. Osudy lidí jsou totiž to, co si pamatujeme, a také to co nás inspiruje více než popis běžecké/turistické trasy. Určitě ale i tam je však možné začít hledat odvahu. A o to asi autorce šlo.

Pokud tě příběh o zdolání trasy SNP zaujal, určitě by stála za přečtení také kniha, kterou napsala Júlia Batmendijnová - O čom sníva raketový pes Julka zvládla zaběhnout stejnou trasu v rekordním čase 11 dní a 18 hodin.


Hodnocení:


Ukázka z knihy:

Finally, the horn went off and the offcial 168-hour clock started. The World Marathon Challenge was on! We quickly spread out as we found our pace. I tried to set off at a decent speed and find a rhythm I could maintain, but I soon realised this was going to be tough. My feet were moving about a lot and it was hard work just to maintain a fairly ordinary pace.

At first Kristina and I were about level, with Stéphanie just behind, but by the time we had done the out-and-back and set out on the first full loop it was clear that Kristina could maintain a better pace than me. I just settled in for the miles ahead. This was the one race in which I did not listen to music: I wanted to simply appreciate the experience and enjoy running in Antarctica, as I didn't think I'd have the chance to come back.


Anotace:

Herečka, moderátorka a běžkyně Lenka Vacvalová překonává na 770 km dlouhé trase po cestě hrdinů SNP náročný terén a sama sebe. Vypráví příběh o každodenních výzvách a hledání odvahy. A to nejen své vlastní. Mapuje i osudy hrdinů, kteří padli v SNP, a žen, jež v sobě našly neuvěřitelnou odvahu, aby mohly během povstání pomáhat. Ultraběh. Náročný, dlouhý, vyčerpávající. Šestnáct dnů plných deště a sněhu, bahna, bolesti, ale i neskutečně silných zážitků. 


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

příspěvek 25 Kč
příspěvek 25 Kč